kontakt@vidiaquam.pl
AZOTYNY
Informacje ogólne
Test akwarystyczny VidiAquam NO2– pozwala na oznaczenie stężenia jonów azotynowych w wodzie akwariowej bądź w oczku wodnym. Zestaw pozwala na wykonanie około 45 testów.
Metoda badania bazuje na porównaniu barwy próbki po reakcji z odczynnikiem z polami na karcie barw.
Zestaw może być stosowany w akwariach zarówno słodkowodnych jak i słonowodnych.
Około 45 testów
2 osobne odczynniki
Metoda kolorymetryczna - porównanie z kartą barw
Odpowiedni do akwariów słodkowodnych i morskich
Szeroki zakres metody - 0,05 do 1 mg/L
Produkt polski
Metoda profesjonalna
Test kropelkowy VidiAquam NO2– bazuje na metodach opisanych w międzynarodowych normach ISO stosowanych przez laboratoria profesjonalne do oznaczania stężenia jonów azotynowych w próbkach wody. Ponadto została ona zmodyfikowana w taki sposób aby dawała najdokładniejsze wyniki spośród testów wykorzystujących wizualną metodę odczytu wyniku.
- 2 odczynniki
- 2 kuwety reakcyjne
- Strzykawka
- Karta barw
- Instrukcja obsługi
- Ilość testów: około 45
- Wartości stężeń na karcie: 0; 0,05; 0,1; 0,2; 0,4; 0,6; 0,8; 1 mg/L
- Typy próbek: akwarium słodkowodne, akwarium słonowodne, oczko wodne
- Czas wykonania testu: ~15 minut
Jony azotynowe w akwarium powstają poprzez utlenienie jonów amonowych przez bakterie nitryfikacyjne. Są one przejściowym ogniwem w łańcuchu przemian azotowych. Charakteryzują się one mniejszą toksycznością dla zwierząt niż amoniak ale większą niż azotany. Jego toksyczność polega na przyczynieniu się do powstawania methemoglobiny i uniemożliwieniu dostarczaniu tlenu do tkanek i uduszenie zwierzęcia.
W świeżym, niedojrzałym akwarium azotyny pojawiają się jakiś czas po wystąpieniu piku stężeniowego amoniaku. Wzrost ich stężenia świadczy o formującej się mikroflorze zbiornika, niemniej jednak dopóki ich stężenie nie spadnie na rzecz azotanów nie należy zarybiać akwarium. W akwariach dojrzałych azotyny nie powinny być wykrywalne przy pomocy testów kropelkowych.
U ryb narażonych na na zbyt wysokie stężenie jonów azotynowych można zauważyć apatyczność, pływanie blisko powierzchni wody, szybkie oddychanie (poruszanie skrzelami), brązowe przebarwienia na płetwach i skrzelach.
Źródłami azotynów w akwarium podobnie jak w przypadku amoniaku są:
- niezjedzony pokarm
- odchody
- rozkładające się rośliny
- martwe zwierzęta
- pozostała rozkładająca się materia organiczna zalegająca w filtrze
Azotyny cechują się niższą toksycznością od amoniaku lecz kilkudziesięciokrotnie wyższą od azotanów. Z tego względu dąży się do utrzymania stężenia tych jonów poniżej wykrywalności przy użyciu standardowych testów kropelkowych. Za bezpieczną granicę stężenia można przyjąć wartość mniejszą niż 0,05 mg/L.
W nowo założonych akwariach typowe jest pojawienie się piku azotynów w około 5-14 dniu od zalania wodą. Mierzone stężenia mogą osiągać wartości z górnej granicy zakresu pomiarowego metody. Z tego powodu, zakładając akwarium kluczowe jest codzienne monitorowanie stężenia azotynu co pozwoli na wykrycie momentu w którym zbiornik jest gotowy na przyjęcie zwierząt (stężenia azotynu i amoniaku spada do bezpiecznych wartości).
Pierwszym krokiem w przypadku wykrycia podwyższonego stężenia azotynów jest wykonanie pomiaru stężeń amoniaku i azotanów – pozwoli to na ocenę przyczyn problemu. Niezwłocznie potem należy wykonać 30-50% wymianę wody. W celu stałego zażegnania problemu po wykonanej podmianie należy rozpatrzyć możliwą przyczynę skoku stężenia azotynów i ją usunąć. W celu poprawy kondycji ryb jeśli doszło do widocznych objawów zatrucia na czas poszukiwania przyczyny można takie zwierzę przenieść do zbiornika ze świeżą wodą bądź podać błękit metylenowy w dawce odpowiedniej do zaleceń.
W dłuższej perspektywie w walce z wysokim stężeniem azotynów pomocne jest polepszenie filtracji poprzez zastosowanie odpowiednich mediów do rozwoju mikroflory, regularne czyszczenie akwarium z zalegającego mułu, kontrola karmienia, dodatek preparatów bakteryjnych a w przypadku przerybienia akwarium zamiana akwarium na większe bądź rozdzielenie ryb na dwa zbiorniki.