pH 6.0-7.8

3dnaStr

Informacje ogólne

Test akwarystyczny VidiAquam pH 6.0-7.8 pozwala na oznaczenie pH w zakresie optymalnym dla większości ryb akwariowych. Test jest odpowiedni do badania pH wody akwariowej, w oczku wodnym, wody RO. Ze względu na kluczową rolę pH wody w utrzymaniu zdrowia ryb, należy regularnie wykonywać pomiary tego parametru. Zestaw pozwala na wykonanie około 100 testów.

Wystarcza na około 100 testów

Metoda kolorymetryczna - polegająca na porównaniu barwy roztworu z kartą kolorów

Odpowiedni do akwariów słodkowodnych, morskich i oczek wodnych

Możliwość badania pH z dużą rozdzielczością

Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Produkt polski

Wysoka rozdzielczość

Karta barw dołączona do zestawu jest wyskalowana w taki sposób aby równomiernie pokryć cały badany zakres pH punktami odczytu na karcie kolorów.

Test o zakresie 6.0-7.8 nadaje się do pomiaru pH w większości typów akwariów słodkowodnych.

Zastosowana technika kompensacji barw powoduje, że test ten jest odporny na interferencje w przypadku wody mętnej lub zabarwionej.

 

Zalecane pH wody w akwariach z rybami słodkowodnymi powinno wynosić 6.6 – 7.2 jednak są od tej reguły wyjątki takie jak akwaria biotopowe na przykład Tanganika, Sulawesi, Malawi (zasadowy odczyn 7.8-9.5) bądź biotop Czarnych Wód (5.5-6.5). W akwariach morskich pH powinno utrzymywać się w granicach 8.0-8.5.

Pomiaru pH należy dokonywać:

  • codziennie – w nowo założonym akwarium
  • raz w tygodniu – w dojrzałym akwarium
  • po podmianie wody
  • po korekcie GH lub KH
  • przy zmianie dawkowania CO2
  • jeżeli w akwarium pojawią się glony oraz podczas walki z glonami
  • w przypadku stwierdzenia choroby u ryb
  • przy stosowaniu preparatów leczniczych

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowych wartości pH w akwarium polecamy stosowanie preparatu VidiAQUAM pH PLUS oraz VidiAQUAM pH MINUS.

Parametrem, który ma kluczowy wpływ na pH jest twardość węglanowa (KH). Gwarantuje ona (jeśli jest na odpowiednim poziomie) utrzymanie stałości pH w przypadku, gdy do wody zostanie dodany kwas lub zasada . W przypadku, gdy KH spadnie poniżej 4 dH (na przykład bo dużej podmianie wodą RO), należy uważnie kontrolować pH gdyż właściwości buforujące wody są znacznie obniżone i może to skutkować wahaniami tego parametru. Z kolei wzrost pH wpływa na podwyższenie stężenia toksycznej wolnej formy amoniaku o czym należy pamiętać podczas stosowania preparatów podwyższających pH.